Príprava záhrady na novú sezónu

Ako pripraviť záhradu na nadchádzajúcu sezónu? Poradíme vám

Že už sa nemôžete dočkať jari? Skvelým receptom na to, ako si čakanie na jedno z najkrajších ročných období skrátiť, je príprava záhrady na jarnú sezónu. Odborníci radia, že práve v priebehu mesiaca február a marec je ten pravý čas pustiť sa s chuťou do práce. Poďme sa spoločne pozrieť na to, na čo všetko by ste sa na záhrade mali pred príchodom jari zamerať.


              Dumzahrada.cz

  

Zacielené na trávnik

Je vaším snom krásne zelený, udržiavaný trávnik? Vráťte ho po zime do kondície. V okamihu, kedy pominú mrazy, môžete sa pustiť do jeho údržby. V čom spočíva? V prvom rade v odstránení zvyšných listov a vetvičiek a v prevzdušnenie pôdy. Tú môžete prevzdušniť jednak vidlami, ktoré zapichnete do hĺbky približne 10 cm, zahýbať s nimi a vytiahnete, a jednak skvelým pomocníkom, ktorý sa volá vertikulátor. Tento praktický stroj pôdu prevzdušní a zároveň z nej odstráni mach. 

 

Kontrola a doplnenie náradia

Máte na nadchádzajúcu sezónu pripravenú potrebnú výbavu? Nezabudnite skontrolovať stav záhradného náradia a dokúpiť to, ktoré vám na záhrade urobí veľkú službu. Prácu vám uľahčí nielen kvalitné a funkčné náradie, ale aj kolieska alebo vozík.

 

GR9380

 

Príprava záhonu

Tešíte sa na domácu zeleninu, kvety a bylinky? Venujte potrebnú starostlivosť záhonom. Záhony zrýľujte, prevzdušnite a pohnojte kompostom alebo priemyselnými hnojivami. S výsadbou môžete začať už vo februári predpestovaním sadeničiek. Február je ideálnym mesiacom na siatie šalátov, zeleru, brokolice, baklažánu, papriky a cibule.

 

Aby okrasná záhrada bola krásna

Starostlivosť by ste mali venovať tiež okrasnej záhrade, ktorá vyžaduje odstránenie buriny, nakyprenie pôdy a odstránenie poškodených častí rastlín. A aké kvety môžete začať vsádzať už vo februári? Lobelky, papuľky, petúnie a kany.

  

Nezabudnite na skleník

Skleník po zime vydezinfikujte dymovnicou, ktorá inaktivuje prezimujúcich škodcov a poslúži ako dezinfekcia. Umyte tiež sklá a rámy modrou skalicou. Zamerajte sa tiež na kontrolu polykarbonových častí, otestujte funkčnosť vetracích okien a skontrolujte, či nie sú lišty a gumy poškodené. Do skleníka môžete v období pred jarnou sezónou vysadiť bylinky.

 

Zahradní Skleník VespaGarden 6m

 

A čo stromčeky a kríky?

V prípade niektorých ovocných stromov, kríkov a rastlín záhradkári z roka na rok bojujú so škodcami. Medzi jarné úlohy by ste preto mali zaradiť tiež postrek. Na jar až do konca apríla môžete vysádzať  nové stromy a kríky. Odborníci však vzhľadom k zvýšeným nárokom drevín na vlahu odporúčajú  nechať sadenie na jeseň. Ak sa i tak rozhodnete pre sadenie na jar, venujte zvýšenú pozornosť zalievaniu. 

 

Voda živá 

Bez vody by na záhrade nebol život. Je preto nevyhnutné skontrolovať zavlažovacie systémypomocou kompresora prefúknuť systém hadíc, z ktorého kompresor vytlačí prípadné nečistoty a usadeniny. Máte na záhrade jazierko? Na začiatku jari ho dôkladne vyčistite a pridajte do vody štartovacie jazierkové baktérie. Po 14 dňoch môžete následne nasadiť ryby.